Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dusičnan draselný, Sanytr, Ledek

8. 2. 2008

Dusičnan draselný, Sanytr, KNO3

Obrazek


Dusičnaný draselný má více názvů. Sanytr, E252, ledek draselný. Je to bílá sypká látka. Nejčastěji se prodává ve formě malých krystalků. Cena je celkem přijatelná asi 1kg za 120kč. Dusičnan se používá hlavně v potravinářství k uzení masa. Používal se jako hnojivo. Dá se koupit v drogérii, která je aspoň trochu zaměřená na chemii.

Obrazek

 

 

!!Greg!!

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

BLABOLY a nesmysly

(pyrotechnik .s.a.s., 27. 1. 2009 0:54)

abych řek pravdu takle sem se už dlouho nenasmál..
rychlosůl=dusičnan draselný=sanitr=KNO3
a když se KNO3 smýchá se solí potravinářskou tak se používá na nakládaní masa před uzením.... směs KNO3a cukru se může nechat vařit jak chcete dokud je směs alespoň trochu tekutá nebo kašovytá jakmile začne vlivem teploty (hrnce usychat) pak se můžou uschlé kousky směsy vznítit ale to je velmi nepravděpodobné protože tahle směs má vzhledem k ele. plotynce vyšší bod vznícení než je plotna schopna vyprdukovat... talší blbost.. KNO3+cukr je velmy podobná střelnému prachu (záleží na poěru cukru a kno3, na tom jestli ste to jen sesypaly nebo svařily a následně rozemlely nebo nechali ve velkých kusech, taky jestli ste to upěchovali) směs nemá takovou rychlost hoření jako černý prach ale ne vo moc pomalejší.. z teto směsi jde vyrobyt podomácku vyrobený bojový granát (a tim nemyslim obyčejnou sifonovou petardu na odsřelování vysacích zámků) ale malou bombu a můžu říct kdybych vod toho stál tak na 20m a trefila mě jedna ze střepin tak to nezůstane jen u 4 chybějících prstu. kusy ocely 8mm silné byli zasekaný relativně hluboko ve stromech blízký stromek o průměru + - 6cm to porazilo. takže je to výbušný. já mam hodně zkušeností z výbuchama atd. například. jednou sem si setrojil jednoranou tarasnici spoštěnou el. proudem z baterky (podrobnosti neuvedu) uvnitř sem měl 3 kulky ráže .45 smotané dohromady kobercovkou, prostřelilo to strom o pruměru přibližně 40-50cm a do dalšího stromu se to zaseklo + - 5cm hluboko. ta tarasnice mě vylítla z rukou letěla 15m za mě nepřehánim pak sme to ze srandy měřili, pískalo mi v uších ještě po pul hodině. závěrem..-- neni to hračka.. mějte k tomu velkej respekt je to fatk nebezpečný.. nikdy to nedávejte do plechovky ani do jakejchkoli uravřenejch prostor. nejlepší je miska bez víčka v suchém prostředí.. poslední věc tadle látka se zažehává teplotou a ne mechanickou silou. tim chci říct když to budete chtít mít na menší kusy a použijete kleště nebo kladivo vůbec nic se nestave... ( pokud vznikne dostatečnýteplo u mechanické práce vlivem třením tak to může chytnout) omlouvám se za hrubky a překlepy nechce se mi to číst a vopravovat.

asd

(vareni, 19. 1. 2009 6:55)

me napadlo ze kdybych nahodou nejak presah tu teplotu doma tak si venku udelam ohen a na nem :)

SUROVINY

(pyrak, 4. 1. 2009 19:33)

lidi, vy ste hotovci, všechny chemikálie a suroviny najdete tady:

http://www.aukro.cz/show_user_auctions.php?uid=11907953

Pyrohliník doporučuju tady: http://hlinik.eihwaz.eu

Dusičnan draselný doporučuju tady: http://dusicnan.eihwaz.eu

kde???

(Sofťák, 2. 1. 2009 18:10)

Lidi nevíte v jakejch obchodech se to dá sehnat myslim to KNO3.Já byl v ruznej drogeriich i v zahradkarstvi a nikde sem to nesehnal:(

for pyroman :

(tomm93, 13. 12. 2008 19:25)

je mi patnáct a v drogerii my prodaly vše dusičnan draselný , kys.solnou , čpavek a peroxid vodíku

Vaření

(ASP Greg, 18. 11. 2008 16:32)

Ano, já a mnoho dalších upřeňostňujeme vaření na elektrice z bezpečtnostních důvodů. Na el. vařiči se snáze kontroluje teplota. U plynu je nebezpečí překročení "bezpečné varné teploty".

Smoke bomber

(Otazka, 18. 11. 2008 12:52)

Nekde jsem cetl ( asi tady) ze to mam delat na elektrickym varici a ne na plynu.

Bezpečnost

(ASP Greg, 15. 11. 2008 14:16)

Tak pokud si kamarád, dělal bombu z ACP (sněhobilá krystalická sypká látka) není se čemu divit. Jde o extrémě nebezpečnou látku. Samozřejmě, že je více bílých sypkých látek které jsou také nebezpečné, ale můžu tě ujistit, že KNO3 až tak nebezpečný není. Pokud ovšem neporušíš pár základní pravidel.
1.Dýmovnice nikdy nedělat do uzavřených plechovek, nebo jiných nádob s malým ovorem pro dým. Může dojít k explosi. Vlivem malé dírky uniká málo dýmu z nádoby. Vzrůstá v ní tlak a i s tlakem vzrůstá rychlost hoření. A pořád dokola až to obal nevydrží, roztrhne se a ...
2. Na jakoukoliv slož (tím myslím okysličovadlo + palivo, třeba KNO3 a cukr) nepůsobíme velkými mechanickými podněty, zvláště kovovým nářadím.

Jsem rád, že si uvědomuješ toto riziko. Lidí kteří přemýšlejí o tom co by se mohlo stát je velmi málo

smoke bomber

(odpoved, 14. 11. 2008 18:27)

ja mam kamose a ten si delal bombu, a bouchlo mu to...
nasledek byl ze mu to utrchlo 4 prsty na leve ruce, ma sklene oko, byl pekne dlouho ve spitale , a je na pul slepy, takze mam respekt...a taky to byla bílí a sypky,

Stabilita

(ASP Greg, 13. 11. 2008 18:36)

KNO3 patří mezi stabilní látky v domácích podmínkách. Samozřejmě pokud se k tomu budeš chovat jak buran výsledek si jistě domyslíš.
Samo od sebe explodovat nemůže.

otazka

(smoke bomber, 13. 11. 2008 14:01)

Hele chci se zeptat, nemuze to nejak samo od sebe explodovat?

Slož

(ASP Greg, 29. 10. 2008 15:28)

Jó to je přesně ona :)

Slož

(Okys, 29. 10. 2008 15:20)

jj wp45 - to je ta s tou sodou že?

Slože

(ASP Greg, 29. 10. 2008 14:26)

Pokud ti můžu doporučit, tak se zabývej složí WP45. Slož WP50 hoří často plamenem což se záporně odrazí na produkci dýmu

Voskovka

(Okys, 29. 10. 2008 13:54)

No právě.. já mám z vaření té dýmovnice docela strach, ale už mám doma KNO3 tak si udělám nějakou jednodušší s cukrem :)

Vosková dýmovnice

(ASP Greg, 29. 10. 2008 12:26)

Tak tento způsob jsem ještě nikdy netestoval. Podle mě ti pouze sypaná směs bude přestávat hořet. Asi by jsi to musel lisovat pod velkým tlakem. A vůbec udělat parafín v práškové podobě nebude žádná hračka. Budeš ho muset podchladit na teplotu pod bodem mrazu (né li ještě víc) a pak otrocky strouhat.
Přecejenom je jednodušší rozpustit vosk na šporáku a pak přisypat zbytek slože. ALE prosimtě nedělej s tím kraviny nikdy ti nesmí směs bublat a nevař ji déle jak 5 minut. A taky doporučuju míchat.
Jednomu debilovi už to ožehlo hnáty. Sice nevím co stím dělal, ale vosková dýmovnice je nejbezpečnější na výrobu vařených dýmovnic :)

KNO3

(Okys, 29. 10. 2008 10:31)

Hurááá...a v pátek se jdu pustit do výroby dýmovnice...

a ještě otázka..ta dýmovnice s tím parafínem...nemůže se to udělat nasucho( jako nevařit) - že bych udělal prášek z vosku a smíchal to všechno?
------------------------------------

Dusičnan Draselný

(ASP Greg, 29. 10. 2008 10:10)

Na obrázku je čistý dusičnan draselný, takže pokud toto máš doma, tak je to to co jsi chtěl

LEDEK!

(Okys, 28. 10. 2008 19:40)

Jo tak v zahrádkářských obchodech to není k dostání - mají spoustu jiných např. ledek vápenný, ledek amonný s vápencem, draselnou sůl, ale draselný dusičnan není -

a vadí teda že místo úplně čistého dusičnanu mám tu rychlosůl na obrázku?

Odpověď

(ASP Greg, 26. 10. 2008 15:25)

Toš jasné že prodají, pokud tam nejsou nějaké starostlivé prodavačky :) Ale přes net už chtějí prohlášení, že jsi plnoletý, ale jak zase zjistí, že nejsi? toť otázka
Ale při práci s ním dávej bacha už mi jeden týpek psal, že muto chytlo a byl popálenej, ale dělal stím pič***** a dopadl jak dopadl