Jdi na obsah Jdi na menu
 


VWP50R H22

20. 8. 2008
VWP50R H22

Po každodením sledování pyrofóra jsem narazil na opravdu účinnou dýmovnici, která převyšuje všechny moje předchozí. Dýmovnice je původem ze Slovenska od pyrotechnika, který si říká Prokolt. Tento návod pracně vyhrabal z polských stránek od prozatím neznámého autora. Tímto mu děkuji, že nechal svůj návod zveřejnit na těchto stránkách. Jak už jsem říkal, tak dýmovnice se lehko připravuje, ale hůř se zapaluje. Pro zapalování doporučuji prskavky. Se zápalnicema zatím nemám zkušenost, teprve mi mají dojít. V rubrice testy jsem zveřejnil video této dýmovnice s hmotností 50g.

Co budeme potřebovat

 1. Dusičnan Draselný
 2. Cukr
 3. Vosk - Parafín
 4. Ruličku od nákupních sáčků, nebo něco do čeho to narveme
 5. Lepící pásku
 6. Prskavku.
 7. Plecháček

Postup výroby

Pro výrobu 200g dýmovnice si odvážíme
92,4g KNO3
50,4g cukr
57,2g vosk


 1. Do plecháčku vložíme odvážený kus vosku a necháme ho roztopit na vařiči

  Obrazek

 2. Smícháme dusičnan draselný a cukr. Nejlepší je použít cukr moučku. Pokud nemáte doporučuji krystalky podrtit

  Obrazek

 3. Směs cukru a dusičnanu vsypeme do plecháčku s roztaveným voskem. Mícháme do té doby až je směs dostatečne promíchaná. Já míchám asi 5minut klacíkem. Až je dostatečne smíchaná nacpu slož do ruličky od sáčků v hypermárketech.

  Obrazek

 4. Až je směs narvaná v ruličce. Zastrčíme do ruličky prskavku a máme připraveno. Samozřejmě, že musíme ruličku z jedné strany ucpat. Proto jsem tam psal, že budete potřebovat izolepu.

  Obrazek

 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dymovnice

(maxton, 21. 1. 2010 13:26)

šlo by to udelat take co doporučuju já je to Kno3 + jedla soda + cukr a je hotovo cca 2 minuty dýmu

parafín

(noname, 22. 12. 2009 8:48)

zkousel sem to se vcelim voskem ale de to blbe zapalit a zhasina to... ja osobne preferuji farafín !

supr

(noname, 22. 12. 2009 8:43)

tahle dymka je fakt dobra ! diky moc za navod a jinak tendle celej web je fakt dobrej dycky dys zapomenu pomery na dymky atd. dycky se sem mrku... fakt dobrej web !!! =D

vylepšení

(skurpin, 13. 12. 2009 22:25)

Vymyslel jsem si malé vylepšení které zvýší množstvý kouře za použití stejného množstvý kno3 tady je odkaz na schéma: http://pictureup.cz/picture/soukromy/16491649schéma dýmovnice.jpg

...

(Kokon, 18. 10. 2009 15:06)

Velkej dík vám , fakt nej návody z netu ...

Výborně!!

(ASP Greg, 1. 10. 2009 19:05)

Výborně!! Odvedl jsi dobrou práci s tvojí známou. Děkuji ti tedy za objasnění důvodu hoření plamenem. Aź budu mít čas, tak rozhodně toto vysvětlení zveřejním. Prosím pošli mi na mail koc.met@seznam.cz tvůj nick, abych tě, popřípadě tvoji známou, mohl uveřejnit jako autora tohoto vysvětlení :)

proč hoří

(proč hoří, 1. 10. 2009 18:16)

Jedna moje známa učí už spoustu let chemii. tak sem se jí ptal proč vubec směs těhle dvou latek hoří, pak sem se ptal proč když to dýmě tak proč to sem tam chytně a tudiš je po kouři. a dostalo se mě odpovědí. když se zapálí směs tehle látek dojde k masivnímu uvolnění kyslíku a uhlíku.A ted co se týče kouře a nekouře :-D když se směs nedokonale spaluje tak se nespálí všechen kyslík. Plyn který hoří uvolněný ze svíčky ( vosk sám vod sebe nehoří hoří výpary které se uvolnují při hoření.) se dostane ke kyslíku chytně to. tudíš první možná příčina špatně namýchaná směs. další a to e podle mě častější příčina je že výpary z parafínu sou rozpálení na zápalnou teplotu a jakmile se dostanou ke vzdušnému kyslíku chytnou. tak mě bylo doporučeno abych do trubky ze 2/3 naplnil směsí a 1/3 aby byla naplněná nehořlavím materiálem ale takovým zpusobem aby to šlo zapálit a aby moh unikat kouř a na konec trubky dat zátku s dírou o pruměru 5-10mm celou trubku dobře utěsnit a udělat to tak aby neprohořela kdekoli jinde. mno kazdopádně mě to taky sem tam chytlo a když sem udělal to co sem napsal takto nechytlo ani jednou. mě se to osvěčilo.

xxx

(guma, 20. 8. 2009 16:12)

cez vykend vyskusam a poslem

guma

(ASP Greg, 19. 8. 2009 17:20)

zřejmě myslíš přebytek vosku, nebo nejsem si úplně jistý co tím myslíš. Mě se při vaření objevuje přebytek vosku ať použiju cukr nebo sorbitol. Ale doporučuji spíše užívat cukr, protože sorbitol má jiné složení a tedy je nutné přepočítat poměry.
Tento přebytek vosku nechám být a odliju slož do obalu. Nebo vypnu vařič míchám do doby než je slož plastická (vosk je stále tvárný, ale není tekutý). Potom slož natlačím do obalu.
Kdyby jsi mohl poslat na mail foto zdrclé slože, protože jak už jsem napsal nejsem si jistý jestli oba myslíme to samé.

Grc

(guma, 19. 8. 2009 16:05)

no praveze to dlho nemiesam (teda ani nemoze skaramelizovat - hmota zostane biela)
rozpustim vosk, pridam KNO3 s cukrom zamiesam a hned sa to "zgrcne" na spodu - nespoji sa vosk + ...

nemoze byt chyba vo vosku (parafin? - biela sviecka), alebo v tom, ze som pouzil sorbit?
vysoka teplota vosku?

Postup

(ASP Greg, 16. 8. 2009 10:04)

Je dost možné, že chyba je v postupu. Doporučuji nejdřív rozpustit vosk, potom přisypat smíchané ostatní složky v práškové podobě. Hlavně příliš dlouho nevařit, protože cukr zkaramelizuje a je, jak jsi už popsal, jako guma. Sice jde to s obtížemi rozmíchat, ale výsledná dýmovnice potřebuje mnohem více energie na zapálení a dochází k pulzování.

Grc

(guma, 15. 8. 2009 19:58)

Ked zmiesam zmes KNO3 + cukor (sorbit)s voskom, tak zmes KNO3,cukor zgrcne na dne nadoby s voskom
(vznikne nieco ako zuvacka na dne nadoby s oleom - na spodu je ten grc a na to roztopeny vosk - vobec sa to nespoji a vysledny produkt je na dve veci)

zlozky vazim

v com robom chybu?

Dým

(ASP Greg, 6. 7. 2009 19:36)

S největší pravděpodobností to může být způsobeno stavbou obalu. Doporučují více malých otvorů, cca 10-20mm, než jeden velký.

Hoří

(Honza, 5. 7. 2009 22:43)

Ahoj, skvělá dýmovnice, ale když jí zapálím, tak chvilku dýmá, ale pak začne hořet a čoud je vtahu, dokud nesfouknu ten plamen, pak je to zase hustý dým, gramáž dodržuji. pls nevíte čím to je?

2000g

(Kohoutek, 28. 6. 2009 17:44)

Můžu se tě ještě zeptat, jak jste to vyřešili s dýmovnicí o hmotnosti 2 kg jak mu to nechtělo hořet? bylo to níže z 6.4.2009 od edfff. Píše, že bylo málo cukru, ale to je široký pojem, díky

Páteční zkouška

(Kohoutek, 28. 6. 2009 11:41)

Tak jsem si zavařil, otestoval a zapálil. Ne, že bych s kvalitou dýmu, časem hoření, okolními lidmi málem volající hasiče z přesvědčivosti opravdovosti dýmu :-D nebyl spokojenej, ale dým byl chvilkama načernalý a nebyl natolik hustý a sytý, jak jsem čekal. Vím, záleží i na tvaru plechovky z čeho to dýmá, já měl plechovku od Semtexu :) Vařil jsem podle návodu s gramáží. Klidně ti pošlu i video, jestli máš zájem. Chtěl bych se ještě zeptat jak docílit větší hustoty dýmu, vím to dělá vosk, ale moc by to zase udusilo. díkes za odpověď, mimochodem ta mnou vyrobená dýmovnice byla bezva, ale asi jsem moc náročný:) ahoj

Díky

(ASP Greg, 23. 6. 2009 18:27)

Moc ti děkuji za tvojue parádní ohodnocení. Velmi si toho vážím. Můžu ti říct, že na netu je plno kopií těchto stránek, ale pochybuji o tom, že tito autoři, spíš kopíráci, dokážou poradit.
S pozdravem Greg

Díkes

(Kohoutek, 23. 6. 2009 16:29)

Díkes moc, hnedka v pátek to zkusím s tím voskem :) jo a ještě mrkni na tohle http://www.youtube.com/watch?v=Pju2y6nub_U&feature=channel
Frantíci smíchali klasiku (sanytr a cukr), ale trochu víc :-D Jen tak dal s těmahle stránkama, snad nejkvalitnější, co jsem našel a co jsem se nahledal...

Pro Kohoutka

(ASP Greg, 21. 6. 2009 21:50)

Měnění poměrů v řádech jednotek se nic moc něděje. Při větší změně například bude zůstávat v nádobce mnoho tuhých spalin, kvůli nedostatku KNO3. Nebo naopak při malém množství paliva, ti zůstane bílá struska jako pozůstatek po přebytku KNO3.
Jinak uvedené poměry jsou odskoušené od samotného autora a uvedeny jako nejlepší. S jinými jsem neexperimentoval. Na výsledek testů autora této slože, Prokolta, se můžeš podívat v rubrice Testy Výrobků
Jsem rád, že se ti stránky líbí

Zápalná šňůra

(ASP Greg, 21. 6. 2009 21:44)

V tvém případě, bych využil něčeho podobného jako mám v rubrice Inicializace a zápalnice pod názvem EL22. Vyvrtal bych díru ve středu dýmovnice po celé délce a tam vložil EL22. Pouze bych tento iniciátor prodloužil na délku dýmovnice a do samotného iniciátoru bych vložil, jak jsi uvedl, 3cm zápalnice.
Jsem rád, že se ti stránky líbí