Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak správně vařit dýmovnice za mokra

23. 6. 2008
Jak správně vařit dýmovnice za mokra

Vaření dýmovnic není nijak nebezpečné, pokud se budete držet nějakých pravidel. Předem vám říkám, že existují mnohem nebezpečnější látky, než dýmovnice, tak nebuďte z toho někteří pos*aní.

Co je potřeba k vaření
  1. el. vařič
  2. plecháček, nebo hrnec
  3. voda
  4. slož
Jak vařit

  1. Slož smícháme s malým množstvím vody. Můžeme vařit také bez vody, ale to nemám odzkoušeno.
  2. Začneme vařit a vaříme za stálého míchání do doby než směs přestane bublat.
  3. Pokud používáme cukr, musíme ho nechat ještě zkaramelizovat, aby dostal barvu karamelu
Pár rad

Slože vařte na místech, kde jste si jistí, že nemůžete nic zapálit. Raději nikdy nevaře na propanbutanové láhvi s hořákem a raději používejte elektrické vařiče. Vařte pomalu a dávejte si pozor na vypěnění.
 V případě, že vám slož vypění a zapálí se, nepanikařte a rychle sundejte nádobu z vařiče. Vařič samozřejmě vypněte. Pro tuto situaci mějte raději připravené textilní pracovní rukaviuce. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

RE:kys.citron

(Kryšpa, 1. 3. 2010 14:23)

Vše je to na pyroforum cituji člena Draslíka:zdarec,před chvílí sem odzkoušel dýmovnici o složení 15g KNO3,10g kys citronové...postup tradičně jako při výrobě sorbitky,rozpustit v minimálním množství vody a nehat odpařit do vzniku silně viskózní hmoty,tu nechat vychladnout a vzniklé těstíčko použít... ...po zápálení začne kupodivu hustě bíle dýmit ,od těch 25 gramíků nebylo vidět v okolí cca 2-3 metry ani na krok....výhoda je v tom že při takovémto neúplném vysušení těsta vzniká i vodní pára a nevznikne plamen,který je u dýmovnic nežádoucí

Re: RE:kys.citron

(---, 2. 1. 2017 17:12)

mohl bych se zeptat jak se vyrabi ta dymovnice s pouzitim k. citronove? staci jen 15g kno3 a 10g k. citronove, nebo je potreba jeste neco pridat ?
na netu jsem nic nenasel
diky

Re: Re: RE:kys.citron

(ASP Greg, 3. 1. 2017 6:26)

Na netu ani nic nenajdeš. Je to tak jak píše Kryšpa

Re: Re: Re: RE:kys.citron

(---, 3. 1. 2017 18:23)

diky

kys.citron. ?

(xxx, 27. 1. 2010 18:50)

KNO3 (pexeso, 09. 12. 2008 19:15)Vysvětli mi, jak se může KNO3 znehodnocovat dlouhým vařením. Pokud se nepřesáhne teplota 400°C, což určitě ne, jinak by vám to už shořelo, tak by se neměl rozkládat. Kdyby to byl chlorečnan draselný, reakce by byla okamžitá. Jakmile byste suchou směs smíchali s kapkou vody, hned by vám začala hořet. Proto to NIKDY nezkoušejte s ním. Já teda jak sem vařil dýmovnici KNO3/kys. citronová, tak sem tam tolik vody, že se rozpustil KNO3 i ta citronovka.Bylo ji tam opravdu hodně, ale jak se všechna vyvařila, slož hořela perfektně a žádný zbytek tam nezůstal. PLS NEMOHLI BY STE TU UVEŘEJNIT TU DÝMKU KNO3-KYS.CITRONOV ?

super

(pajas, 12. 2. 2009 18:00)

http://cz.iq-test.eu/#31549

Díky

(ASP Greg, 11. 12. 2008 17:24)

Díky za vysvětlení, chybný údaj jsem opravil. Někde jsem se tuto mylnou informaci dočetl a samotnému se mi to při dlouhém vaření stalo, ale zřejmě to bylo způsobeno chybou odvážení poměrů, což je pravděpodobnější.
Chlorečnany asi nebudu z bezpečtnostních důvodů uvádět.

KNO3

(pexeso, 9. 12. 2008 19:15)

Vysvětli mi, jak se může KNO3 znehodnocovat dlouhým vařením. Pokud se nepřesáhne teplota 400°C, což určitě ne, jinak by vám to už shořelo, tak by se neměl rozkládat. Kdyby to byl chlorečnan draselný, reakce by byla okamžitá. Jakmile byste suchou směs smíchali s kapkou vody, hned by vám začala hořet. Proto to NIKDY nezkoušejte s ním. Já teda jak sem vařil dýmovnici KNO3/kys. citronová, tak sem tam tolik vody, že se rozpustil KNO3 i ta citronovka.Bylo ji tam opravdu hodně, ale jak se všechna vyvařila, slož hořela perfektně a žádný zbytek tam nezůstal.